monitorulcj.ro Menu
Sport

Victorie frumoasă pentru echipa de rugby „U” Cluj

Pe stadionul Olimpia din București, în disputa contând pentru cea de a doua fază a Play-Out-ului, Universitatea Cluj s-a impus cu scorul de 30-28 în fața celor de la CSM Olimpia, după un joc spectaculos cu răsturnări de situație.

Foto arhivă

Studenții ardeleni au avut un început de joc perfect și în minutul șase conduceau deja cu 8-0, după ce Dimofte a concretizat o lovitură de pedeapsă, pentru ca apoi să trimită inteligent un balon de urmărire pe care McGrath l-a recepționat, finalizând cu eseu în terenul de țintă al gazdelor.

În repriza a doua, imediat după reluarea jocului, Dimofte a ratat o penalitate, iar CSM Olimpia s-a desprins la 20-11 după o cursă a lui Ispir, încheiată cu eseu transformat de Statulescu, acesta fiind cel mai consistent ecart de care au beneficiat jucătorii galben-negrii.

A fost momentul în care însă Universitatea Cluj a revenit, demonstrand o forță psihică de invidiat și efortul colectiv al înaintării a dus la marcarea unui eseu în minutul 49, pentru ca numai trei minute mai târziu Dimofte să găsească breșa în defensiva gazdelor pentru o nouă încercare.

Finalul a fost incendiar, Universitatea Cluj marcând un eseu prin Murgoci, transformat de Mazăre, imediat după reușita clujenilor Mtya Dumani finalizâd și el cu încercare o acțiune a vulturilor pe traseul Onofrei-Cobden, transformarea însă fiind ratată de Statulescu.

Universitatea Cluj a obținut o victorie cu 30-28 și în aceclați timp a făcut un pas important în evitarea barajului de promovare-retrogradare.

Etichete: csm olimpia