monitorulcj.ro Menu
Sport

I-au “ciocănit”! Astra învinge incredibil West Ham și se califică în grupele Europa League

Astra Giurgiu a reușit o calificare de senzație în grupele Europa League la fotbal, joi seara, după ce a învins formația engleză West Ham United cu scorul de 1-0 (1-0), la Londra, în manșa secundă a play-off-ului, transmite Agerpres.

Astra s-a impus în fața „ciocănarilor” prin golul marcat de Filipe Teixeira (45), după în tur scorul a fost egal, 1-1. “Astralii” au abordat meciul cu o formulă curajoasă și a expediat primul șut pe poartă în minutul 3, când Junior Morais a tras de la distanță, însă pe direcția lui Randolph.

West Ham a controlat prima jumătate de oră a meciului și a avut două ocazii bune de gol. Mai întâi Calleri a scăpat singur cu portarul, dintr-o poziție nesemnalizată de ofsaid, dar Lung jr l-a blocat, salvând un gol iminent. Lung a intervenit salvator în min. 15, la șutul lui Obiang, de la 24 metri, respingând de la rădăcina barei.  Portarul Astrei şi-a ţinut echipa în joc şi în repriza a doua, având unele intervenţii remarcabile în final de meci. Astra a avut doar acțiuni sporadice, în general nefinalizate la poarta lui Randolph, dar a obținut o calificare splendidă.

Astra reuşeşte pentru al doilea an consecutiv să elimine West Ham, după 2-2 şi 2-1 în turul trei preliminar din Europa League. România va avea două reprezentante în grupele Europa League (Steaua este cealaltă), după ce anul trecut nu am avut niciuna în grupele cupelor europene.