monitorulcj.ro Menu
Sport

Le-au "frânat" Viitorul. CFR, învinsă la Ovidiu

CFR Cluj a înregistrat prima înfrângere a sezonului după 10 etape, vineri seară, în oraşul Ovidiu, 1-2 în faţa Viitorului Constanţa. Echipa lui Miriuţă mai are de aşteptat până să pătrundă în locurile de play-off.

Golul lui Bud a fost insuficient pentru a readuce CFR-ul în avantaj. FOTO arhivă Saul Pop

Golurile gazdelor au venit din penalty-uri în prima repriză în  timp ce Bud a redus diferenţa pe final de meci. Centralul George Găman a indicat un prim penalty în minutul 25, pentru un henţ la Laurenţiu Rus, iar Gabi Iancu a înscris. Rus a fost aproape de a egala peste 10 minute, dar şutul său a întâlnit bara.

Gazdele au fructificat şi cel de-al doilea penalty, prin Chiţu, în minutele de prelungire ale primei reprzize, după ce Nascimento l-a doborât pe Marin în careu.

CFR-iştii au replicat în forţă în a doua repriză, Omrani, Larie şi Bud au ratata ocazii mari. Tot Bud a redus diferenţa, în minutul 84, însă meciul scorul final înregistrat a fost 2-1 pentru Viitorul.

Cele două echipe:

Viitorul: Rîmniceanu - Benzar, Ţîru, Boli, Brandan - Răzvan Marin, Nedelcu ('71 Mitache), Dani Lopez ('60 Hodorogea) - Chiţu, G. Iancu ('Nimely), Florinel Coman. Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: Marc - L. Rus, Horj, Larie, Peteleu - Gomelt ('46 Camora), Nascimento - Sorsa ('57 Păun), Juan Carlos Ruiz ('46 Omrani), Nouvier - Bud. Antrenor: Vasile Miriuţă

Echipa lui Gheorghe Hagi este pe locul 3 în clasamentul Ligii 1, cu 23 de puncte, în timp ce vişiniii sunt pe locul 7, cu 17 puncte, primii "sub linie" faţă de primele 6 locuri care duc în play-off. Fără penalizarea de 6 puncte de la începutul campionatului clujenii ar fi fost egalii Viitorului.