monitorulcj.ro Menu
Sport

Clujeanul Adrian Șulcă, CAMPION EUROPEAN la JUDO!

Clujeanul Adrian Șulcă este noul campion european la Judo la întrecerea de juniori din Slovenia.

Adrian Şulcă a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de judo pentru juniori de la Luxemburg, după ce l-a învins, vineri, în finala categoriei 73 de kilograme, pe Jus Mecilosek din Slovenia. Conform site-ului oficial al Federaţiei Române de Judo, Şulcă s-a impus în finală prin Wazari. Până în ultimul act, Adrian Şulcă i-a învins pe rusul Kantemir Khazhmetov, moldoveanul Ion Tonofrei, spaniolul Javier Pena Insausti şi italianul Vincenzo Pelligra.

Aceasta este prima medalie a României la Campionatele Europene de la Luxemburg, acolo unde participă cu opt judoka, cinci la masculin şi trei la feminin.

La competiţie s-au înscris 351 de judoka din 43 de ţări, 210 la masculin şi 141 la feminin.