monitorulcj.ro Menu
Sport

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wimbledon

Simona Halep a reuşit să se califice în semifinalele turneului de la Wimbledon după un meci cu emoţii în sferturile de finală.

Simona Halep în semifinale la Wimbledon

Simona Halep s-a impus cu 7-6, 6-1, în faţa chinezoaicei Shuai Zhang în sferturile de finală ale turneului de Grand Şlem de la Wimbledon, într-un meci decis în 89 de minute.

Fostul lider mondial a început greu meciul cu Shuai Zhang, iar asiatica a condus la un moment dat cu 4-1, însă Simona Halep a revenit excelent în set şi a egalat la 4-4. Zhang a fost în continuare la conducere şi în prelungirile setului, dar Halep a fost în deplin control în tie-break şi a câştigat un prim set cu mari emoţii.

Reprezentanta României nu a mai avut emoţii în setul al doilea şi a reuşit să se impună cu 6-1  după ce a reuşit două breakuri consecutive. Simona Halep va juca în semifinale împotriva câştigătoarei meciului Elina Svitolina - Karolina Muchova.